טבעות יהלום

כשגבר מעניק טבעת יהלום לאהובתו, הוא מפצה לא פעם על כישורים מילוליים דלים, המהווים מחסום של ממש בעת ניסיונותיו לבטא את אהבתו.

חוזקו של היהלום ויופיו מסמלים קשר של אהבה, אמת, נאמנות ונצחיות, ועל כן הוא מגלם רגשות עזים, הבאים לידי ביטוי במלואם בעת הצעת הנישואין.
משום טעמים אלו ועוד, טבעת משובצת יהלום הפכה לחלק בלתי נפרד מהצעת הנישואין ומתקופת האירוסין, והיא מתנוססת על האצבע גם לאחר החתונה, כתזכורת למאורע המחולל שהניח את אבני היסוד לחיים המשותפים.
טבעת יהלום נוצצת


הגיאוגרפיה של האהבה
בשל המטענים הרגשיים והחברתיים שנושאות טבעות יהלום, ניתן להצביע על שוני בתפיסתן באזורים שונים של העולם. כך למשל, בארצות הברית מקובל לרכוש טבעת יהלום כטבעת אירוסין ששווייה שלוש משכורות אחרונות.

בנוסף, בשל המנטאליות האמריקאית הגורסת ש"גדול יותר הוא טוב יותר" הדגש הוא יותר על גודלו של היהלום ופחות על צבעו ורמת ניקיונו. לעומת זאת, באירופה וגם בישראל, מתמקדים יותר בניקיון של היהלום ובצבעו, ופחות במימדים.

פרמטרים שחשוב להכיר
לפני שרוכשים טבעת יהלום מומלץ להכיר מספר מינוחים בסיסיים, כדי למנוע עוגמת נפש וכדי להצליח בקנייה. אותם מינוחים קרויים בקיצור 4C, על שם ארבע הפרמטרים העומדים לבדיקה ומתחילים באות C:

1.         משקל היהלום - CARAT
2.         ניקיון - CLARITY
3.         צבע - COLOR
4.         חיתוך – CUT

ככל שהיהלום לבן יותר או נטול כל צבע, כך מחירו גבוה יותר. מדד הצבע נקבע באותיות, כאשר  d הינו חסר צבע. מאידך, קיימים יהלומים בצבעים נדירים, כגון: כחול, ירוק ורוד כתום ועוד, ומחירם בהתאם.

אלמנט נוסף הוא החיתוך. היהלום, המגיע בצורתו הגולמית, עובר פעולה המעגלת אותו תוך שימוש ביהלום אחר בעל גודל דומה . מדובר בתהליך רגיש ביותר, משום שהוא קובע את קוטר היהלום ואת מיקומם של פני לוח האבן באופן סופי.

הפעולה האחרונה בתהליך היא ליטוש, שמטרתו להפיק מן היהלום ברק מקסימאלי. ככל שהליטוש מקצועי יותר, כך היהלום יחזיר אור כלפי מעלה ופחות לצדדים. בנוסף, הליטוש מקנה ליהלום את הפרופורציות הנכונות שלו, וככל שהיהלום יהיה שטוח יותר כך הוא יחשב איכותי פחות.

בכל קניה של טבעות יהלום, חשוב לבקש תעודה גמולוגית, המפרטת את ההיסטוריה של היהלום ואת הפרמטרים הסופיים שלו.